Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | IBM |
| Processor Type | Intel Xeon Processor |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows Server |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5504 |
| Model Name/Number | IBM x3630 M3 |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Controllers | M5014 |
| Drive Bays | (2) x 300 GB,10K RPM |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | x3630 M3 |
| Form Factor | 2U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5504 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | M5014 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | IBM |
| Processor Type | Intel Xeon Processor |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows Server |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5504 |
| Model Name/Number | IBM x3650 M3 |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Controllers | M5015 |
| Drive Bays | (2) x 300 GB,10K RPM |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | x3650 M3 |
| Form Factor | 2U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5620 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | M5015 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | IBM |
| Processor Type | Intel Xeon Processor |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows Server |
| Processor | (2) X Intel Xeon X7350 |
| Model Name/Number | IBM x3850 x5 |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Controllers | On Board Raid Card |
| Drive Bays | (2) x 300 GB,10K RPM |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | x3850 x5 |
| Form Factor | 4U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E7-4820 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | M5015 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | IBM |
| Processor Type | (2) X Intel Xeon E5504 |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows Server |
| Model Name/Number | IBM x3650 M2 |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Controllers | M5014 |
| Drive Bays | (2) x 300 GB,10K RPM |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | x3650 M2 |
| Form Factor | 2U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5504 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | M5014 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Compatible Brand | IBM |
| Model Name/Number | X3850 M2 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | X3850 M2 |
| Form Factor | 4U |
| Processor | (2) X Intel Xeon X7350 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | On Board Raid Card |
Additional Information:
Product Details:
| Brand | IBM |
| Power Supply | 550W AC,750W AC,900W AC,1500W AC,900W |
| Form Factor | 1U Rack |
| Processor | E5-2600 v4 serie |
| Maximum Memory | Up to 1.5TB - 2400MH |
| Maximum Internal Storage | Up to 46TB |
IBM SYSTEM X3550 M5 RACK SERVER technical specification | |
Form Factor | 1U Rack |
Processor | Up to two Intel Xeon processors E5-2600 v4 series with up to 22-cores each/Up to 55MB per processor |
Maximum Memory | Up to 1.5TB- 2400MHz with 64GB TruDDR4 Memory LRDIMMs (RDIMM/LRDIMM) |
Maximum Internal Storage | Up to 46TB |
Power Supply | 1/2 redundant 550W AC, 750W AC, 900W AC, 1500W AC, 900W DC 80 PLUS Platinum and 750W AC 80 PLUS Titanium (model dependent) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Model Name/Number | x3650 M5 |
| Supported Operating Systems | Microsoft Windows Server |
| Processor Type | Intel Xeon Processor |
| Brand | IBM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Form Factor | 2U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5-2620 v3 |
| Maximum Memory | 16GB DDR3 |
| Maximum Internal Storage | Up to 119.6 TB |
| Brand | IBM |
| Model / Part Number | x3650 M5 |
| Form Factor | 2U |
| Processor | (2) X Intel Xeon E5-2620 v3 |
| Memory | 16GB DDR3 |
| Storage Hard Disk Drive | (2) x 300 GB, 10K RPM |
| Power Supply | Redundant Dual Power Supply |
| Raid Controller | M5220 |
Additional Information: